OEC staff gathered in a circle smiling

Staff

Overbrook Educational Center

Staff List 2018-2019

 

Annex 

Sara Sell – VI/K-2

Anna Phelan – Kindergarten

Meredith Leon – 1st Grade

James Clark – 2nd Grade

Colette Johnston – VI 3-4

Asmeret Easley – K-3 Literacy Lead

Lori Keefer – Special Education Liaison

Kristine Yang – 4-8

Rosaleen Gnoffo – Physical Therapy

Alicia Wileczek – Speech

Tiffany Cooper – Occupational Therapy

Matthew Reid – Co-Principal

Main Building

Aurora Allushllari – 3/4 ELA and Social Studies

Diane Honor – 3/4 Math and Science

Marina Staurt – 3/4 Math and Science

Tajah Orginski – 5/6 ELA and Social Studies

Chris Lawson – 5/6 Math and Science

Jennifer Presser – 7/8 ELA and Social Studies

Kate Mullen – 7/8 Math

Joel Jaroch – 7/8 Science

Vernon Trumbull – 7/8 Science

Michael Glackin – 4/5 VI

Edward Palmer – 6-8 VI

Melissa Williams – K-2 Life Skills

Alyson Cohen – 3-5 Life Skills

Ernie Tyler – 6-8 Life Skills

Santiago Paul – Spanish

Richard O’Donnell – Physical Education/Health

Caitlin Hoffert – Music

Shaun Pritchard – Art

Olugbenga Ogunlana – Technology

Thomas Woodman – Braille

Barb Zisk – Learning Support Teacher

Sharon Weiss-Cohen – Guidance Counselor

Marlie Garber – School Psychologist

Valerie Jones – Cafeteira

Kathleen Burns – Nurse

Bonita Liles – Secretary

Caroline Robinson – Community Partnerships Coordinator

Becca Lehr – Math Coach

Emily Petrosky – Dean of Academics and Discipline

Classroom Assistants (7)

Antoinette Moreino – 3-5 Life Skills

Charisse Champion – 6-8 VI

Charles Graham – K-2 Life Skills

D. Brown – 6-8 Life Skills

Cynthia Brown – 2nd grade

Joann Cole – 3/4 VI

N. Young – 5/6 VI

S. Smith-Boyd – 5/6 VI

F. Carraturo – 7/8

Love Liles – 1 to 1

Sandra Spencer – 1 to 1

Herman Tinhouete – 1 to 1

June Willis-Castle – 1 to 1

Jacqueline King – 1 to 1

Shardae Monty – 1 to 1

Bus Staff: Carrie Favors, Nichole Weston

Building Engineer: Jerry Lanier

Custodial Assistant: Avis Corson

General Cleaner:  Adrienne, Jaquil