Staff

Staff Contact List: Here

Meredith Foote – Principal

Asmeret Easley – Vice Principal

Emily Petrosky – Dean of Academics and Discipline

Anna Phelan – Kindergarten Teacher

Meredith Leon – 1st Grade Teacher

Whitney Peterson – 2nd Grade Teacher

Rachelle Dumornay – 3rd Grade Teacher

Lauryn Obozian – 4/5th ELA and Social Studies Teacher

Diane Honor – 4/5th Math and Science Teacher

Katie Fong – MS Math Teacher

Chris Lawson – MS Science Teacher

Jennifer Presser – MS Writing Teacher

Amanda Levy – MS Social Studies Teacher

Jhalil Rivera – MS ELA Teacher

Sara Sell – K-2nd Teacher of the Visually Impaired (TVI)

Colette Johnston – 4-8th VI ELA Teacher

Edward Palmer – 4-8th VI Math Teacher

Sharita Barber-Jerkins – 4-8th VI Science & Social Studies Teacher

Michael Glackin – Braille Teacher

Cameile Graham– K-2nd Grade Life Skills Teacher

Molly Mullen – 3-5th Grade Life Skills Teacher

Ernie Tyler – 6-8th Grade Life Skills Teacher

Alyson Cohen – Learning Support Teacher

Barb Zisk – Learning Support Teacher

Scott Kurzinsky (Coach K) – Physical Education/Health

Shaun Pritchard – Art

Blair Kidd – Music

Lori Keefer – Special Education Liaison

Morgan Simon – Guidance Counselor

Mr. Vilme – 4-8 Instruments

Vanessa Taylor – Band

Rosaleen Gnoffo (Retired 6.22) VACANCY – Physical Therapy

Karianne Fuller (Maternity 6.22) VACANCY – Occupational Therapy

VACANCY – Orientation and Mobility

Marlie Garber – School Psychologist

Valerie Jones – Cafeteira

Kathleen Burns – Nurse

Bonita Liles – Secretary

Caroline Robinson – Community School Coordinator

Brandi Burrell – Classroom Assistant, VI

Carrie Favors– Classroom Assistant, VI

Cynthia Brown – Classroom Assistant, VI

Joann Cole – Classroom Assistant, VI

Natasha Young – Classroom Assistant, VI

Jacqueline King – Classroom Assistant, VI

Stacey Smith-Boyd – Classroom Assistant, VI

Kim Singleton – Classroom Assistant, VI

June Willis-Castle – Classroom Assistant, LSS

Kassidy Singleton – Classroom Assistant, LSS

Dinah Brown – Classroom Assistant, LSS

Aurora Allushllari – Building Subsitute

Natasha Young – 1 to 1

Love Liles – 1 to 1

Sandra Spencer – 1 to 1

Herman Tinhoueto – 1 to 1

Rashina Long – 1 to 1

Kianna Drummond (Flow) – 1 to 1

Malik Hudson-Ashe – 1 to 1

Josh Chaney – Climate Liaison

Maylayah Wearing – Climate Staff

Channell Livingston – Climate Staff

Ellis Hamiel – Climate Staff

Abdul Malik-King – Climate Staff

Erica Groves – Custodial Assistant

Cynthia Jackson – Custodial Assistant

Jerry Lanier – Building Engineer